Mity UX i web design

Wokół projektowania stron internetowych narosło wiele mitów i co ciekawe niektóre z nich nadal funkcjonują w świadomości klientów, a zdarza się, że i samych web designerów. Większość z tych mitów została już dawno obalona. W poniższym artykule poznasz mity z tzw. grubej rury. Najgorsze z przeświadczeń, które funkcjonowały (funkcjonują?) w świecie web design.

Mit 1: Strona główna jest najważniejsza

Ten mit funkcjonuje nadal. Owszem, strona główna jest zawsze pierwszą, którą widzi użytkownik. Jednakże nie oznacza to wcale, że resztę stron można zaniedbać. Co to za firma czy co to za serwis, który przywiązuje wagę tylko do strony głównej? Jeżeli robimy stronę, to robimy ją dobrze w całości.

Mit 2. Wiele możliwości daje większą satysfakcję

Czy aby na pewno? Spróbuj zrobić stronę z ogromną ilością zakładek, opcji i bajerów i poczekaj na jej pierwsze statystyki. Na pewno nie będą dobrze. Jest granica między „wszystkim, czego potrzeba” a „wszystkim”. Projektując stronę, pamiętaj, że użytkownicy sieci nie chcą myśleć i nie zmuszaj ich do tego. Niech strona będzie prosta, ale na tyle treściwa, na ile być musi.

Mit 3. Kiedy projekt jest dobry, detale nie mają znaczenia

Wiesz dobrze, że diabeł tkwi w szczegółach. Kiedy takich szczegółów nazbiera się więcej, to robi się prawdziwy problem. Ty natomiast nie chcesz mieć problemów. Uwierz, nie potrzebujesz ich, więc dbaj o detale.

Mit 4. Ludzie nie skrolują stron

Nic bardziej mylnego. Ludzie skrolują strony, a im są one lepsze, tym kółeczko w myszce bardziej grzeje się użytkownikom. Dlatego też zapomnij o przykładaniu uwagi wyłącznie do górnej części strony. Dbaj o to, żeby dół nie przysporzył Ci wstydu.

Mit 5. Użytkownicy są racjonalni

Nie. Użytkownicy nie są racjonalni i nie mogą tacy być w Internecie. Przeładowanie informacyjne sprawia, że często podejmują decyzje na poziomie podświadomym, kierowani mechanizmami, z których nawet nie zdają sobie sprawy. Nie wiń ich za to, po prostu dostarcz im rozwiązań, dzięki którym nie będą musieli myśleć więcej, niż jest to konieczne.

4 thoughts on “Mity UX i web design

  • 12 maja 2016 at 21:04
    Permalink

    Ze wszystkim się zgadzam i dodałbym jeszcze od siebie, że:
    1. Nadmiar grafiki wcale nie sprawia, że strona staje się ładniejsza.
    2. Ux designerzy nie są robotami, którzy nie spią tylko walczą.
    3. Klient nie zawsze wie, co jest dla niego dobre.
    4. Ludzie nie są racjonalni i nie robią tak, jak my chcemy.
    5. Treść na stronie jest potrzebna tak samo, jak zdjęcie.

  • 16 maja 2016 at 08:59
    Permalink

    Kto tworzy te mity, jak nie sami designerzy? Ktoś niededukowany lub niedoświadczony powie klientowi, że tak i tak jest dobrze i klient niesie taką wiedzę dalej. Powie komuś, ten ktoś idzie do kolejnego designera i mówi mu tak i tak. Błędne koło.

    • 25 maja 2016 at 08:56
      Permalink

      Może to sami klienci to tworzą? Nie pomyślałeś o tym? Żaden szanujący się UX nie głosiłby takich herezji, no chyba że ma 5 lat i projektuje w przedszkolu z modeliny.

  • 24 maja 2016 at 09:37
    Permalink

    To jest dowód na to, że ta branża zawsze będzie czarną magią. Wszystko ciągle się zmienia, tak wymagania, jak i trendy. Z mitami się nie rozprawimy, bo branża będzie ewoluować i jeżeli obalone zostaną te, to pojawiają się kolejne i będzie to naturalna kolej rzeczy. Kto projektuje, ten wie. Kto chce zacząć, ten musi mieć tego świadomość.

Dodaj komentarz