Fotografia produktowa – dlaczego warto mieć doskonałe zdjęcia produktów?

Sprzedaż w Internecie to przede wszystkim kuszenie obrazem. Użytkownik, który wchodzi do sklepu internetowego nie ma możliwości dotknąć produktu, nie może sprawdzić jego faktury, ocenić zapachu i tak dalej. Słowem w sklepie internetowym bodźce, które mogłyby wywołać zakup, są ograniczone. Dlatego tak ważne jest, żeby zainwestować w dobre zdjęcia produktów, czyli w tzw. fotografię produktową.

Czym jest fotografia produktowa?

Jak sama nazwa wskazuje, fotografia produktowa jest dziedziną fotografi, której zadaniem jest uchwycić na obrazie produkt. Nie chodzi o to, żeby zrobić tylko dobre zdjęcie. Trzeba zrobić zdjęcie doskonałe, takie, które zachwyci użytkownika sieci i skłoni go do zakupu. W fotografii produktowej wykorzystuje się nie tylko tradycyjne zdjęcia, ale również tzw. packshoty, czyli animacje, przedstawiając obraz w ruchu np. obracający się fotel biurowy. Dzięki packshotowi klient może obejrzeć produkt ze wszystkich stron i dokonać oceny jego atrakcyjności.

Fotografia produktowa – dlaczego warto?

O zaletach płynących z wykorzystania fotografii produktowej przekonały się już firmy różnej wielkości, od wielkich korporacji, po maleńkie sklepy internetowe. Dobre, wyraźne, ostre i atrakcyjne zdjęcia ściągają uwagę użytkowników i przekonują ich o jakości samego produktu. Dzięki obrazom użytkownik ma wrażenie, jakoby na żywo oglądał dany produkt.

Samodzielnie zrobione zdjęcia (czytaj. często słaby aparat, słabe światło, brzydka sceneria i brzydkie ujęcia) nie tylko nie zachęcają, ale wręcz godzą w poczucie estetyki użytkownik. Powodują skutek odwrotny do zamierzonego. Tak więc bez względu na to, czy produkt ma być zaprezentowany w Internecie, czy też na drukowanych materiałach reklamowych, powinien się prezentować świetnie, a przynajmniej bardzo realistycznie. Koszt profesjonalnych zdjęć może być wysoki, bo samo ich przygotowanie jest czasochłonne. Niemniej jednak raz wykonane zdjęcia będzie można wykorzystywać latami, tak więc jest to inwestycja długofalowa.

4 thoughts on “Fotografia produktowa – dlaczego warto mieć doskonałe zdjęcia produktów?

 • 12 maja 2016 at 12:56
  Permalink

  Zdjecia jak zdjęcia, ale packshoty to mają teraz moc. Zwróćcie uwagę na allegro. Wystarczy zobaczyć ilość sprzedanych produktów w ofertach, w których są packshoty. To działa na wyobraźnię klientów. Taki Kowalski czy Iksiński sobie widzi, jak mus się fotel obraca ze wszystkich stron i jest skłonny kupić go szybciej niż tego, który mu się nie obraca. Zresztą słuchajcie, ja widzę sam po sobie, że też podejmuje takie decyzje. Morał jest jeden: skuteczna sprzedaż = inwestycja w zdjęcia.

 • 16 maja 2016 at 23:15
  Permalink

  To jest oczywiste, że zdjęcie powinno przyciągać wzrok, jednak wiele ludzi o tym zapomina, a potem płaczą, że są zerowe zyski.

 • 21 maja 2016 at 18:35
  Permalink

  Niesamowicie mnie to denerwuje, gdy przeglądam jakieś produkty, przykładowe samochód, a tam albo on jest cały brudny, albo zdjęcie jest robione z 20 metrów, lub nocą.

Dodaj komentarz