Infografiki – alternatywa dla zdjęć na stronach www

Zdjęcia są nieodłącznym elementem stron internetowych. Wcale nie mają za zadanie zwiększać objętości artykułów, ich zadaniem jest wzbogacać je i przyciągać użytkowników. Jednakże graficy i marketerzy znaleźli jeszcze lepsze rozwiązanie. Rozwiązaniem tym są infografiki. Jeżeli jeszcze się do nich nie przekonałeś, zobacz, dlaczego warto.

Dlaczego infografiki są skuteczne?

Infografika jest prosta, czytelna a informacje w niej zawarte skondensowane do minimum. To absolutnie wystarczy do tego, żeby dawała dobry efekt. Człowiek czyta i przegląda treści w Internecie całkiem inaczej niż te, które zamieszczone są w gazetach czy książkach. Nasz mózg jest dzisiaj przeładowany informacjami, my nie zagłębiamy się w tekst, my go po prostu skanujemy wzorkiem. Jeżeli nasz wzrok napotka coś, co jest proste w odbiorze, to zatrzymuje się i zaczyna czytać. Infografiki z racji swojej prostoty po prostu angażują. Zawsze zbierają więcej polubień i komentarzy, są udostępniane częściej niż standardowe teksty. Słowem przynoszą zamierzone rezultaty.

Główne zalety infografik to:

 • Łatwość odbioru treści, które znajdują się na infografice.
 • Obecność uwielbianych przez użytkowników liczb i statystyk.
 • Możliwość dodania do infografiki swojego logo, co wzmocni świadomość marki.
 • Więcej komentarzy, lajków, udostępnień.
 • Budowanie pozycji lidera rynkowego lub eksperta w danej dziedzinie.
 • Możliwość promowania firmy, jej produktów oraz usług.

Infografiki czy zdjęcia?

Jasne jest, że nie zastąpimy zdjęciami wszystkich infografik, bo co za dużo, to niezdrowo. Natomiast dobrze byłoby, żeby strona zawierała infografiki w artykułach, które mają dużą objętość bądź traktują o skomplikowanych zagadnieniach. Wtedy zrozumienie treści będzie znacznie prostsze. Pamiętajmy o tym, że dzisiejszy Internet jest przede wszystkim przeglądany. Nie wertowany od deski do deski – przeglądany. Dlatego też obecność zdjęć i infografik jest niezbędna do tego, żeby przyciągnąć uwagę użytkowników i zatrzymać ich na stronie na dłużej.

2 thoughts on “Infografiki – alternatywa dla zdjęć na stronach www

 • 18 maja 2016 at 23:33
  Permalink

  Czasami jest to dobre rozwiązanie, jednak tylko czasami… Ale czasami faktycznie wyglądają one po prostu wyraźniej i czytelniej od zdjęć.

 • 22 maja 2016 at 14:37
  Permalink

  Ktoś poleci jakiś darmowy i rozbudowany program do infografik albo jakieś narzędzie online? Ciągle widzę jakieś infografiki ale z tych programów co testowałam, to nigdy takie ładne nie wychodzą.

Dodaj komentarz