Reklama kierowana do dzieci i nastolatków – jaka powinna być?

Wydaje się, że łatwo jest kierować reklamy do dzieci i nastolatków. Te młode istoty zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z kwestii ograniczeń finansowych i bardzo szybko starają się przekonać rodziców do konkretnego zakupu. Nie myślą racjonalnie, kierują się emocjami i potrzebami. Nie straszne im problemy trudnych wyborów czy też kwestie doświadczenia. Jednakże najmłodsi odbiorcy wcale nie są taką łatwą grupą docelową. Reklamy im dedykowane muszą być przemyślane na wskroś.

Idealna reklama dla najmłodszych

Przekaz reklamowy kierowany do dzieci i nastolatków musi być przede wszystkim prosty i jednoznaczny. Pamiętajmy o tym, że młodzi ludzie nie potrafią tak dobrze operować podtekstami, aluzjami i metaforami. Jeżeli coś ma na nich działać, to musi być to bardzo konkretne tak, żeby młody człowiek nie zastanawiał się nad znaczeniem.

Każdy pułap wiekowy to nie tylko inne potrzeby, ale też inny sposób myślenia i postrzegania. Idealna reklama to taka, która będzie wpisywała się w to, jak dziecko myśli.

 • Dzieci do 8 roku życia cechują się tzw. myśleniem magicznym. Dla nich nie ma jasnej różnicy między prawdą i fikcją. Ta grupa docelowa jest z pewnością „najłatwiejszą”, gdyż dzieci w tym wieku nie oceniają krytycznie ani też nie przepuszczają informacji przez pryzmat logicznego myślenia.
 • Dzieci w wieku 10 lat i nieco powyżej szukają przede wszystkim akceptacji wśród rówieśników. Tutaj ogromne znaczenie ma utwierdzenie dziecka w przekonaniu, że posiadanie danego produktu uczyni go lubianym i popularnym i pokazanie, że dany produkt mają też jego rówieśnicy.
 • Reklama kierowana do nastolatków to już nie telewizja czy banery reklamowe, to przede wszystkim Facebook i Snapchat. Snapchat jest tu o tyle silnym orężem, gdyż połowa wszystkich użytkowników tego serwisu to dzieci w wieku 13-17 lat. Nastolatki reagują przede wszystkim na obrazy, a także na rekomendacje swoich idoli z social media. W tym miejscu warto wykorzystać również aplikację Instagram, bo niemalże połowa jej użytkowników to osoby w wieku 15-18 lat.

5 thoughts on “Reklama kierowana do dzieci i nastolatków – jaka powinna być?

 • 12 maja 2016 at 21:06
  Permalink

  Byłam kiedyś na szkoleniu z tej tematyki i prelegent powiedział tam jasno: robisz reklamę dla dziecka, zacznij myśleć jak dziecko. Z pewnością pracę ulatwiało mi obserwowanie córki, jej potrzeb i reakcji tak mniej więcej od 2 do 10 roku życia. Wnioski właściwie mi się pokrywały. Największe wzięcie miały wtedy Czarodziejki z księżyca i takie tematy.

 • 25 maja 2016 at 08:59
  Permalink

  Z moich doswiadcdzeń wynika, że dzieci są najtrudniejszą grupą docelową w ogóle. Istnieje tutaj odrębność znacznie większa, niż w przypadku ludzi dorosłych.

 • 25 maja 2016 at 09:02
  Permalink

  Pomocy! Jak zareklamować sklep internetowy z zabawkami? W sklepie są zabawki dla dzieci do 10 roku życia i akcesoria dla niemowląt. Ktoś coś?

Dodaj komentarz