Jak skutecznie sprzedawać żywność online?

Obecnie z chęcią kupujemy przez Internet wszystko, tylko nie żywność. Produkty żywnościowe są w pewnym sensie nadal na cenzurowanym. Polacy obawiają się takich zakupów, dlatego, że żywność może dotrzeć do nich nieświeża lub po prostu zniszczona. Radzimy, jak przekonać ludzi do tego, żeby kupowali żywność w sklepie internetowym.

Raport E-commerce 2015 podaje, że przez Internet najchętniej kupujemy odzież i obuwie, książki oraz RTV i AGD. Sprzedaż żywności stale rośnie, ale z pewnością przyrosty nie są tak duże, jak w przypadku wyżej wymienionych produktów. Powodem jest zazwyczaj kwestia reklamacji. Kupujący obawiają się, że produkty będą przeterminowane lub poniżej ich wymagań, a reklamacja i wymiana będą grą niewartą świeczki.

Jak zachęcić do zakupu żywności online?

Sposobów jest wiele. Istotne jest przede wszystkim to, żeby nie podążać standardową ścieżką i nie opisywać produktów tym samym tekstem, który znajduje się na opakowaniach. Tutaj potrzeba nie tylko gwarancji świeżości i wysokiej jakości, ale też umiejętnego zachęcenia do zakupów.

  1. Możesz do danego produktu dołączyć propozycje potraw, jakie z danego produktu powstaną.
  2. Świetnym sposobem są poradniki na temat przechowywania danych produktów (niekoniecznie tylko tych, które sklep ma w swojej ofercie).
  3. Bardzo ważne są dobre zdjęcia produktów. Ludzie jedzą oczami a dobre zdjęcie to w tym przypadku podstawa.
  4. W opisach produktów mogą pojawić się filmy z instrukcją przygotowania.
  5. W przypadku dań gotowych warto zamieścić na stronie wyszukiwarkę ułatwiającą wybranie żywności na konkretne okazje.
  6. Warto zamieszczać składy produktów żywnościowych i informacje o ich terminie przydatności do spożycia.
  7. Dobrym pomysłem może być też umieszczenie informacji na temat wielkości opakowania danego produktu.
  8. Świetnie działa na klientów zamieszczenie rekomendacji kucharzy lub znanych blogerów kulinarnych.

Wzbudzenie zaufania do zakupów żywności przez Internet nadal jest trudnym wyzwaniem. Na tym polu najlepiej radzą sobie zagraniczne sklepy i to właśnie na nich warto się wzorować.

6 thoughts on “Jak skutecznie sprzedawać żywność online?

  • 12 maja 2016 at 21:05
    Permalink

    Opis i zdjęcia. Nie ma nic lepszego dla sklepu ze zdrową żywnością. Z tym że nie zdjęcia samych opakowań, a tego co w opakowaniach jest.

  • 16 maja 2016 at 08:58
    Permalink

    To się wszsytko wydaje takie proste, ale koszt uruchomienia takiego sklepu, stworzenie tych opisów, zdjęć, pozyskanie rekomendacji to jest nie tylko czas, ale i pieniądze.

  • 19 maja 2016 at 15:05
    Permalink

    Interes może i przyniusłby zyski, ale raczej bałbym się otwierać taki sklep w Polsce, gdzie ludzie nie dbają o to co jedzą, może kiedyś się to zmieni.

  • 22 maja 2016 at 14:38
    Permalink

    Zagraniczne sklepy rzeczywiście radzą sobie na tym polu lepiej. W ogóle mam wrażenie, że do nas wiedza i trendy to albo dochodzą z opóżnieniem albo my myślimy wolniej. Jeżeli coś się u nas pojawia, to można być pewnym, że w Ameryce to już było.

  • 24 maja 2016 at 09:38
    Permalink

    Mam sklep ze zdrową żywnością i monitoruje sobie wszystkie takie treści. To już pół roku, jak uczę się prowadzenia sklepu i tych wszystkich technik. Łatwe to nie jest, ale tu chyba nie chodzi o to, żeby iść po najmniżej linii oporu, prawda? Gdyby budżet był większy, to był wywalił taki sklep, że klękajcie narody, ale jest jak jest i się nic nie poradzi.

Dodaj komentarz