Wypukłe wizytówki 3D

Każdy kto otrzyma wypukłą wizytówkę zwraca na nią szczególną uwagę. Obraca ją aby obejrzeć pod światło. Odruchowo dotyka wypukłości palcem. Jest to naturalne, wręcz intuicyjne. Wypukłe wizytówki tak właśnie oddziałują na ludzkie zmysły, wzrok i dotyk. Dzięki temu wizytówki spełniają swoją podstawową rolę, nasza firma i lub usługa zostaje zauważona i zapamiętana. W promowaniu firmy liczy się to, co unikalne, niepowtarzalne i angażujące odbiorcę. Taką wizytówkę chętnie zostawia się w portfelu lub wizytowaniku.

Wypukłości na wizytówkach możemy uzyskać na kilka sposobów. Opiszemy najpopularniejsze znane na naszym rynku wizytówki 3D.

 

Pierwsza technika to tłoczenie

wypukle-wizytowki-2

Tłoczenie wykonywane jest za pomocą specjalnej metalowej matrycy, którą uderzamy w papier w wyniku czego z jednej strony papier jest wklęsły a z drugiej wypukły. Przy tej technice ingerujemy w strukturę papieru. To niestety ogranicza nam wykorzystanie drugiej strony wizytówki. Tak przynajmniej było do niedawna. Obecnie bardzo modne jest kaszerowanie, czyli sklejanie dwóch arkuszy papieru. Dwóch takich samych papierów lub dwóch różnych w zależności od wizji projektanta.  Dzięki kaszerowaniu wizytówki z tłoczeniem mogą być dwustronne.

 

Druga technika to druk wypukły wypalany (profesjonalny)

wypukle-wizytowki-1

Technika ta polega na tym że najpierw drukujemy dany projekt metodą offsetową. Po wydrukowaniu, na elementy które chcemy aby były wypukłe, nakładamy specjalny proszek i następnie wizytówki wypalamy pod specjalnymi lampami. Pod wpływem temperatury i promieniowania proszek się rozpuszcza i wchodzi w reakcję z farbą w wyniku czego zostaje ona spulchniona. Ze względu na technikę wykonywania i efekt ten druk nazywany jest też drukiem puchnącym, drukiem 3D lub drukiem gumowym i  literami gumowymi, choć z gumą nie ma nic wspólnego 🙂

W przypadku druku wypukłego nie ingerujemy w strukturę papieru. Druga strona wizytówek pozostaje gładka, co daje możliwość zadrukowania. Poza tym druk wypukły można wykonać na wizytówkach dwustronnie.

Tą technikę druku bardzo często łączymy z innymi technikami uszlachetniania wizytówek np. kaszerowaniem czy hot-stampingiem.

Najbardziej znaną drukarnią w Polsce która oferuje druk wypukły wypalany i wykonuje go na specjalistycznej linii produkcyjnej jest drukarnia aganet.eu. Wypukłe wizytówki w ich wykonaniu wyglądają rewelacyjnie.

 

Trzecia możliwość to lakier selektywny, lakier wypukły

Można powiedzieć że jest to substytut druku wypukłego czyli marny jego zamiennik. Wykonanie wypukłości tą techniką polega na położeniu bardzo grubo lub kilkakrotnie lakieru wybiórczego. Jest to dużo tańsza metoda od druku wypukłego wypalanego ale jego jakość niestety jest fatalna, widać przesunięcia, duże „zalania” liter i innych elementów. Nie polecamy tej metody ponieważ wizytówki mają za zadanie budować wizerunek naszej osoby lub firmy a takie wizytówki nie mówiłby o nas nic dobrego.

 

Podsumowując, jeśli chcesz pokazać że twoja firma jest kreatywna, dba o wysokie standardy warto zainwestować w wypukłe wizytówki. Polecamy takie techniki jak tłoczenie i druk wypukły wypalany. Natomiast odradzamy lakier selektywny. Przy wyborze techniki druku i drukarni pamiętaj że wizytówki mają za zadanie przemawiać w naszym imieniu.

 

 

3 thoughts on “Wypukłe wizytówki 3D

  • 12 maja 2016 at 21:03
    Permalink

    Ile za takie wizytówki i czy to się opłaca względem kosztów. Macie jakoś więcej klientów przez to, że wizytowka jest taka ładna czy nie?

    • 14 maja 2016 at 07:08
      Permalink

      A czy tu chodzi o ilość klientów czy jakość? Chyba lepiej żeby zgłosił się do Ciebie jeden klient, który docenia to, jak się prezentujesz niż 5 którzy mają to w nosie i lecą na jakąś tandetną wizytówkę zrobioną przez gimnazjalistę.

Dodaj komentarz