4 sposoby na to, jak tworzyć tytuły do artykułów w Internecie

Tytuł artykułu lub oferty to pierwsze, na co użytkownik (a być może przyszły klient), zwraca uwagę. Tytuł musi być mocny i przykuwać uwagę albo też zawierać jeden z elementów, które najczęściej zachęcają do przeczytania zawartości. Liczby i zapytania wiodą tutaj niezmiennie prym, ale są też takie sposoby, o których istnieniu możesz nawet nie zdawać sobie sprawy.

Jak przyciągać tytułem?

Tytuł, który zawiera jedno zdanie to nie żaden tytuł. Tak samo jest z tytułami abstrakcyjnymi i dziwnymi. Potęga tytułu tkwi w tym, że jeżeli jest on dobrze skonstruowany, to przyciąga uwagę na tyle, że użytkownik zaczyna czytać treść artykułu. Jeżeli tytuł będzie słaby, to teksty będą po prostu pomijane, a ich tworzenie bezcelowe.

4 sposoby na dobry tytuł do Internetu

  1. Liczby

Nic nie działa na wyobraźnię użytkownika Internetu tak, jak liczby. Użycie w tytule liczb informuje o tym, że tekst będzie konkretny, że przedstawi określoną ilość rozwiązań, że zaprezentuje szczegółowe informacje. Większość tytułów nie posiada liczb, dlatego też ich umieszczenie od razu zwiększa widoczność tekstu. Najlepszym przykładem jest artykuł, którego właśnie czytasz, ale liczby możesz zastosować też w inny sposób.

Przykład:

25 sposobów na pyszną kawę.

Jak nauczyć się języka w 14 dni?

20 lat – tyle ma najmłodszy zdobywca nagrody Nobla.

  1. Szokujące stwierdzenia z magicznym znakiem zapytania

Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się widzieć tytuł „Gwiazda XXX ma kochanka?”. Nie, autor tekstu nie pyta tutaj użytkownika o to, czy celebrytka zdradza męża. On stwierdza coś, co przyciągnie czytelników, ale dodaje na końcu magiczny znak zapytania, co w konsekwencji zmniejsza prawdopodobieństwo roszczeń związanych ze zniesławieniem. Metodę z takim tytułem należy stosować ostrożnie, ale trzeba mieć też świadomość tego, że bardzo silnie działa.

Przykład:

Google kończy działalność?

Największy polski bank zbankrutował?

Premier odwołuje 10 ministrów?

  1. Pytania

Użytkownicy często poszukują w sieci odpowiedzi na swoje pytania i zadają te pytania w formie dosłownej. Żeby zdobyć tych czytelników, należy stworzyć tytuł ze słowami „jak”, „skąd”, „dlaczego” itp. Korzyść będzie dwojaka. Po pierwsze użytkownik odwiedzi stronę, gdyż odpowiada ona dosłownie na jego pytanie, po drugie fraza tytułu będzie się lepiej pozycjonowała w Google.

Przykład:

Jak zrobić wydmuszki?

Dlaczego zostawił mnie/Cię chłopak?

Skąd pobierać kody rabatowe?

  1. Słowa kluczowe

Ta metoda jest po części powiązana z powyższym punktem, a to dlatego, że angażuje wyszukiwarki Google. Jeżeli chcesz, żeby użytkownicy trafiali na Twój artykuł z wyszukiwarki, zatytułuj go tak, żeby odpowiadał na częste zapytania użytkowników. Dla robotów Google fraza zawarta w tytule jest bardzo ważna. Pojawia się ona też dodatkowo zazwyczaj w adresie URL i jeszcze bardziej wzmacnia nasz artykuł na daną frazę. Pamiętaj tylko, żeby frazę umieścić też w treści artykułu.

Przykład:

Najlepsze horrory online.

Jak pisać artykuły?

Właściwości cebuli.

5 thoughts on “4 sposoby na to, jak tworzyć tytuły do artykułów w Internecie

  • 12 maja 2016 at 12:57
    Permalink

    Na moim blogu liczby są nie po pobicia. Statystycznie artykuł, w którym występuje liczba w tytule ma dwa razy więcej wejść niż każdy inny. Tylko kurka trochę to monotematyczne żeby tak ciągle jechać samymi liczbami. Teraz wziąłem się na sposób i zaczynam od „jak” albo „gdzie”. Jest dobrze, ale nie tak, jak z liczbami.

    • 12 maja 2016 at 21:02
      Permalink

      A mi się przejadły już te tytuły 10 spsoób jak poderwać dziewczynę czy 100 sposobów na pizzę. Ciągle jest to samo. Ja wolę jak tytuł jest długi i dokladnie opisuje temat.

  • 16 maja 2016 at 08:55
    Permalink

    To że Ty wolisz, to nie oznacza, że reszta użytkowników działa tak samo. Trzeba te tytuły różnicować. Raz taka strategia, raz inna. Przy jednym korycie to i świnia zdechnie hehe. ;-/

  • 21 maja 2016 at 18:18
    Permalink

    Zojjii, gdy dasz właśnie takie długie tematy, to przykładowo ze 100 osób, tylko 20 trafi w gusta, natomiast dając obszerny tytuł, który nie do końca wyjaśnia o czym będzie artykuł, to wejdzie do niego z tych stu osób 50.

Dodaj komentarz