Zamiana fontów na krzywe
W przypadku materiałów drukowanych mamy do czynienia z fontami. Fonty zastąpiły czcionki, które wynalezione zostały przez Gutenberga. W dobie cyfrowych rozwiązań pliki do drukowania przygotowuje się w formie elektronicznej. Fonty mają różne rozmiary, kształty i atrybuty. Jednakże do drukowania fontu muszą zostać zawsze zamienione na krzywe, czyli być w grafice wektorowej.
Zamiana fontów na krzywe daje nam pewność, że gotowy wydruk będzie wyglądał dokładnie tak, jak sobie zaplanowaliśmy. Nie każda drukarnia posiada licencję na fonty, które zastosowaliśmy podczas przygotowywania pliku w programie graficznym. Część fontów dostępna jest w Internecie za darmo i można pobierać je ze specjalnych stron z dodatkami. Część zainstalowana jest fabrycznie w oprogramowaniu Windows (C:WindowsFonts), ale są też takie, które możemy sobie kupić na zasadach licencji. Projekt wygląda dobrze, dopóki oglądany jest na jednym komputerze. Problem pojawia się po przerzuceniu projektu na komputer, który może nie dysponować konkretnymi fontami.w takim przypadku font, czyli krój pisma, zostanie zamieniony na inny. Ten nowy font może wyglądać zupełnie inaczej, mieć inne wymiary w wyniku czego nasz projekt się „rozsypie”.
Najlepszym sposobem na to, aby uniknąć takiej sytuacji, jest zmiana fontów na krzywe. Tekst zmieniony na krzywe traci możliwości edycyjne. Zostaje po prostu zastąpiony matematycznym opisem obiektów geometrycznych w płaskiej przestrzeni. Najważniejsze jest natomiast to, że będzie wyglądał poprawnie już po wydrukowaniu.
Zmiany na krzywe można dokonać w bardzo prosty sposób. W programie InDesign należy zaznaczyć ramkę tekstową i wybrać kolejno: Menu → Tekst → Zmień na krzywe. Bądź też wybrać skrót klawiaturowy Shift+Ctrl+O. W programie Ilustrator tekst na krzywe zmienisz, tak samo jak w programie InDesign lub klikając prawy przycisk myszy i wybierając opcję Zmień na krzywe. W programie CorelDRAW należy wybrać Menu → Obiekt→ Przekształć w krzywe.
Zachęciliście mnie. 😀
Dobry przykład oby tak dalej.