Spójna identyfikacja wizualna firmy – jak się to robi i po co?

Firma powinna prezentować się klientom w odpowiedni sposób. Sposób spójny. Taki, który będzie się zawsze opierał na takiej samej kolorystyce, takich samych proporcjach logo czy obrazów wykorzystanych do promocji. Wiele firm posiada niespójną identyfikację wizualną i nie wie nawet, że ogromnie na tym traci.

Spójna identyfikacja wizualna – co to jest?

Identyfikacja wizualna to całość symboliki, którą stosuje dana firma. W idealnym świecie ta symbolika jest ze sobą spójna, czyli bazuje na takiej samej kolorystyce, tych samych proporcjach czy stylu. W skład identyfikacji wizualnej firmy wchodzą:

  • Druki firmowe i typografie;
  • Logo firmowe;
  • Szyldy reklamowe i tabliczki informacyjne;
  • Pieczątki i identyfikatory;
  • Symbole dekoracyjne i wystrój stoisk handlowych;
  • Opakowania i stroje pracowników.

Wszystkie te produkty i materiały powinny być tworzone w jednym stylu. Stylu spójnym, który nawiązuje do siebie w obrębie form i sposobów prezentowania treści.

Dlaczego identyfikacja wizualna musi być spójna?

Firma, która posiada logo inne niż tablica informacyjna umieszczona przed wejściem do biura, czy też wizytówki w innych kolorach niż ulotki, nie działa rozsądnie. Te materiały są ze sobą tak mało związane graficzne i stylistycznie, że nie budują w umysłach klientów odpowiednich obrazów. Słowem trudno jest skojarzyć na pierwszy rzut oka, że należą do tej samej firmy. To nie buduje uznania ani też nie prezentuje firmy w sposób profesjonalny. Dlatego też tak ważne jest, żeby materiały reklamowe czy opakowania stworzone były w jednym miejscu lub też w takim samym stylu. Ciągle zmiany w obrębie identyfikacji wizualnej sprawiają, że danej firmy nie da się zapamiętać. Nie można jej skojarzyć.

Zauważ, że pewne kolory, kształty czy formy od razu przywodzą na myśl dane marki. Wykorzystanie tego mechanizmu może przynieść firmie ogromne korzyści. Poprawnie stworzona identyfikacja wizualna to pierwszy krok do sukcesu. Najlepiej byłoby, żeby firma dysponowała także Księgą Identyfikacji Wizualnej. Dzięki niej wszelkie zmiany i nowe realizacje będą znacznie prostsze.

Dodaj komentarz