Czarny tekst – jak przygotować do druku?

Zanim projekt zawierający czarny tekst zostanie wysłany do drukarni, należy sprawdzić go pod kątem jego parametrów. W pracach drukowanych offsetowo w kolorystyce CMYK kolor ten powinien składać się tylko z koloru czarnego, czyli K=100, bez dodatkowego podbijania tego koloru cyanem, magentą i yellow.  W przeciwnym razie istnieje ryzyko że nie zostanie prawidłowo wydrukowany w naszej pracy. Jeśli kolo czarny składałby się z czterech kolorów CMYK i któryś z tych kolorów przesunąłby się minimalnie nasz tekst byłby nieostry i powstałby kolorowa obwódka przy czarnych literach.

Przygotowanie tekstu do druku rządzi się własnymi prawami. To że coś dobrze wygląda na ekranie naszego monitora nie oznacza że zostanie też dobrze wydrukowane. Trzeba wziąć pod uwagę możliwości i ograniczenia danej techniki druku. Czasem może się też zdarzyć błąd ludzki i zaburzona zostanie estetyka wydruku. Odpowiednio przygotowując nasz projekt możemy część błędów wyeliminować

Odwrotnie ma się sprawa z czarnym tłem, czyli aplą. Jeśli próbowalibyśmy wydrukować tylko z jednego koloru składowego to nie wyszłoby najlepszej jakości. W przeciwieństwie to czarnych tekstów, czarną aplę należy „podbić” dodatkowo cyanem, magentą i yellow aby wyszła dobrej jakości. Takie podbicie CMY jest zazwyczaj na poziomie 20-40% i należny to doprecyzować w drukarni w której nasz projekt będzie drukowany.

 

One thought on “Czarny tekst – jak przygotować do druku?

Dodaj komentarz