Dlaczego ludzie opuszczają Twoją stronę internetową?

Z niektórych stron ludzie uciekają po prostu z hukiem. Zamykają je, zanim zdążą się jeszcze zapoznać z ich treścią. Nie jest to spowodowane widzimisię użytkowników. Ma to konkretne przyczyny i dobrze było, gdybyś je znał. Pozwoli Ci to uniknąć sytuacji posiadania strony, która odstrasza.

1. Strona za długo się ładuje

Z pewnością znasz taką sytuację: odwiedzasz jakąś stronę, a ona wydaje się ładować w nieskończoność. Ty nie masz czasu na to, żeby czekać, a poza tym nie wiesz, czy ta strona kiedykolwiek się załaduje. Jeżeli jesteś bardzo zdeterminowany, to spróbujesz jeszcze raz. Jeżeli zależy Ci na czasie, to szybko zamkniesz to okno i poszukasz innej strony. Wszyscy użytkownicy działają tak samo. Dlatego też musisz swoją stronę odchudzić na tyle, żeby wczytywała się szybko.

2. Zbyt mała lub za duża czcionka

Rozmiar tekstów na stronach internetowych powinien mieścić się w przedziale 12-14 pixeli. Na mniejszej czcionce użytkownicy nie będą chcieli męczyć wzroku, natomiast za duża po prostu ich przytłoczy i utrudni czytanie. Jasne jest, że tytuły zakładek czy tytuły artykułów muszą mieć większe, ale tutaj też istnieją pewne granice. Co za dużo, to nie zdrowo, ale też co za mało, to niewystarczająco.

3. Brak wersji mobilnej

Użytkownicy sieci coraz częściej korzystają ze smartfonów i tabletów. Jeżeli strona nie ma wersji mobilnej, to jest to dla Ciebie po prostu strzał w kolano. Odbierasz sobie tym zainteresowanie nawet połowy użytkowników. W dobie wersji mobilnych nikomu nie będzie się chciało męczyć z nawigacją po nieprzystosowanym do tego standardu serwisie.       

4. Zbyt dużo reklam

Na wielkie formaty reklam i ich przytłaczającą ilość mogą pozwolić sobie tylko duże serwisy.  Takie, które aktualizowane są wiele razy dziennie i zawierają ogrom wartościowej wiedzy. W przypadku mniejszych stron jest to niedopuszczalne.

5. Bałagan na stronie

Zbite bloki tekstu, nachodzące na siebie zdjęcia, rozjechane ramki – to wszystko bardzo odstrasza użytkowników. Znacznie lepiej jest zrobić stronę prostą, a poprawną, niż przeładowaną i po prostu nieczytelną. W dobie pięknych stron na takiej nikt nie zostanie dłużej niż 2 sekundy.

Dodaj komentarz