Druk offsetowy – czym jest? Zalety i wady druku offsetowego

Wielu klientów drukarni zastanawia się, czym jest druk offsetowy, kiedy należy go stosować, a kiedy lepiej poszukać innej metody. W poniższym artykule odpowiadamy na te pytania. Sposobów na drukowanie mamy wszak wiele, ale nie w każdym przypadku dany rodzaj druku nadaje się do konkretnego zastosowania.

Co to jest druk offsetowy?

Mianem druku offsetowego nazywamy metodę przemysłowego drukowania płaskiego. W metodzie tej wykorzystuje się płaską formę drukarską, z której obraz przenoszony jest na papier. Do przenoszenia obrazu służy cylinder, który obciągnięty jest gumą.

Offsetowo drukować można na dwa sposoby. Zastosowanie ma offsetowy druk zwojowy i offsetowy druk arkuszowy. W pierwszej metodzie obraz przenoszony jest na wstęgę papieru na zimno lub na gorąco. Podczas drukowania zimnego farba ma za zadanie wsiąknąć w papier. W drukowaniu gorącym farba wsiąka i jednocześnie jest odparowywana dzięki wysokiej temperaturze.

Zalety druku offsetowego

Druk offsetowy jest przede wszystkim tani, ale tylko wtedy, kiedy nakład jest duży. Przy małych nakładach ta metoda drukowania nie sprawdza się tak dobrze.  Sama jakość wydruków jest bardzo dobra, odwzorowane są nawet najmniejsze elementy. Dodatkowo także druk offsetowy pozwala na zastosowanie różnych kolorów i drukowanie na różnych rodzajach papieru. Offsetowo możemy drukować w kolorystyce CMYK jak również w kolorystce Pantone. Możemy również łączyć te dwie przestrzenie kolorystyczne. Najpopularniejsze maszyny offsetowe mają format b2 lub b1.

Wady druku offsetowego

Niestety druk offsetowy ma także swoje wady. Najważniejszą z tych wad jest wspomniana wcześniej mała opłacalność podczas drukowania niewielkich nakładów. Drugą sprawą jest fakt, iż wydruku offsetowego nie można personalizować. Kolejna sprawa to to że farby offsetowe jest w pewnym stopniu transparentne, niemożna nadrukowując jasnego koloru na ciemnym papierze.  Ostatnią wadą jest fakt, że w tej metodzie druku konieczne jest wcześniejsze przygotowanie formy drukowanej. Ten krok natomiast znacznie podnosi koszt wykonania wydruków i wydłuża czas realizacji.

Reasumując druk offsetowy jest naprawdę porządnym rodzajem druku, ale ma ograniczone zastosowanie. Należy go stosować wyłącznie w przypadku dużych nakładów książek lub materiałów reklamowych.

Dodaj komentarz