Leżing, plażing, smażing i… parawaning

Gorące temperatury sprzyjają wylegiwaniu się na plaży. Jednak polskie morze i wybrzeże zalewa nowy zwyczaj – parawaning. „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” sprawdził, co oznacza ten termin i jak bardzo jest popularny w social media.

Nadmorskie plaże przeżywają właśnie oblężenie, które jest spowodowane dosłownie wojną Polaków na parawany. W związku z zaistniałą sytuacją pojawił się także nowy termin w potocznej polszczyźnie – „parawaning”, który oznacza nic innego, jak tylko bitwę o najlepsze miejsca nad wodą.

– Polak, najczęściej głowa rodziny, przychodzi na plaże wcześnie rano, rozstawia swój parawan zaraz przy morzu, a następnie wraca do hotelu. Czasami się jeszcze zdrzemnie i zje wspólne śniadanie. Jednak na plażę, na swój zajęty kawałek ziemi, wraca dopiero po kilku godzinach – mówi Anna Rokicka, ekspert „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”. – Rozstawienie parawanu przestało pełnić pierwotną funkcję, czyli ochrony przed wiatrem. Dzisiaj jest bardziej formą zarezerwowania sobie jak najlepszego terenu. Taka postawa społeczna wiąże się z niekorzystnymi efektami – chęcią całkowitego odgrodzenia się od ludzi, izolacji oraz zagrodzeniem innym drogi do morza  – dodaje Rokicka.

 

Parawany wkraczają dynamicznie w social media

I choć zwyczaj rozkładania parawanów znany jest już od dawna, to jednak dopiero w tym roku zyskał na znaczeniu. Samo słowo „parawaning” stało się medialne za sprawą materiału redakcji TVN24.pl opublikowanego 4 sierpnia. To właśnie od tej daty fraza zaczęła się pojawiać także w mediach społecznościowych. I tak przykładowo w dniu emisji wspomnianego materiału opublikowano na Facebooku i Twitterze 63 informacje na ten temat, a dzień później już 93.

Znacznie częściej w social media występuje sama fraza „parawan”. W tym przypadku aktywniejsi są fani na Facebooku, którzy tylko w ciągu pierwszych 5 dni sierpnia opublikowali 3,6 tys. materiałów. Z kolei na Twitterze pojawiły się zaledwie 348 wzmianki. Liczba publikacji na ten temat bardzo dynamicznie rośnie i nie osiągnęła jeszcze maksymalnych wartości. Parawaning to stosunkowo nowe zjawisko w mediach, które jest coraz chętniej komentowane przez użytkowników social media.

liczba_publikacji_fb_i_tt

Wykres 1. Zmiany w czasie ukazywania się publikacji na Facebooku i Twitterze na temat frazy „parawan” w dniach 1-5.08.2015 r.  

 

Tak wysoka liczba publikacji wskazuje, że kwestia plażowych ogrodzeń budzi emocje internautów. Czasami nawet te skrajne. Nie brakuje opinii, że zjawisko powinno zostać uregulowane prawnie.

 

źródło: PRESS-SERVICE Monitoring Mediów

zdjęcie do artykułu: Parawaning, fot. Fakty TVN

Dodaj komentarz