Ile pieniędzy przeznaczyć na reklamę małej firmy?

Reklama – jednych to słowo zachwyca, u innych powoduje frustrację, bo wiąże się z koniecznością wydania pieniędzy. O ile duże marki zazwyczaj nie mają problemów z tym, żeby zorganizować pieniądze na reklamę, o tyle w małych kwestie finansowe mogą być dużym problemem. Odpowiadamy na pytanie ile wydać na reklamę w małej firmie i w co zainwestować, żeby nie stracić.

Jak reklamować małą firmę?

Wszystko zależy od tego, czym zajmuje się Twoja firma i na jakim rynku działa. W przypadku małych firm zakładamy, że działają one na rynku lokalnym, ale nie zawsze tak jest. Przykładowo w branży kreatywnej można działać w małym zakresie, ale w skali całego kraju. Reklama powinna zależeć przede wszystkim od tego, czym zajmuje się Twoja firma. Nie trzeba od razu rzucać się na głęboką wodę, ale systematycznie i stopniowo realizować kolejne założenia.

  • Wizytówki – koszt wydrukowania 500 szt. wizytówek to ok. 100-200 zł w przypadku druku zbiorczego lub 500-1000 zł w przypadku druku indywidualnego.
  • Ulotki – koszt nakładu 1000 szt. to ok. 100-200 zł.
  • Strona internetowa – koszt prostej, nowoczesnej strony internetowej od 500 do 3000 zł.
  • Baner reklamowy – potrzebny jest przynajmniej 1 baner reklamowy. Koszt w zależności od rodzaju i wielkości to 50-500 zł.

Tyle potrzebujesz na początek. Oczywiście dochodzi do tego jeszcze kwestia wypełniania strony treścią. Koszt takiej usługi może wynosić od kilkuset do kilku złotych do kilku tysięcy. Wydatków możesz uniknąć, tworząc treść samodzielnie, ale to wymaga czasu i umiejętności.

Kiedy firma zaczyna się rozkręcać i pieniędzy jest więcej, można zainwestować w pozycjonowanie. Firmy pozycjonerskie często oferują dogodne pakiety abonamentowe, przykładowo za 300 czy 500 zł na miesiąc. Ten wydatek nie jest duży, a długofalowo może okazać się strzałem w dziesiątkę. Kiedy biznes zacznie przynosić zyski, możesz zainwestować w stworzenie bloga firmowego, sklepu internetowego, zainstalowanie reklamy na samochodzie.

Co natomiast w sytuacji, kiedy budżet jest bardzo mały, albo wręcz nie ma go w ogóle? Wykorzystaj Internet. Kup domenę (koszt 50 zł) i zainstaluj na niej darmowy szablon strony. Rozwiązanie może nie jest idealne, ale na początek wystarczy. Uruchom też swoje kontakty, popracuj nad wizerunkiem firmy, działaj w social mediach, na forach tematycznych. Skuteczna reklama naprawdę nie musi kosztować kroci.

Dodaj komentarz