Logo firmowe – jak się je tworzy i jakie powinno być?
Dobre logo to dla firmy sprawa honoru. Każda marka, która chce się wyróżniać, musi dysponować unikalnym i atrakcyjnym znakiem graficznym, który klienci zapamiętają i rozpoznają. Logo to nie tylko znaczek, to często też być albo nie być dla danej firmy.
Jak projektuje się logo?
Projektowanie logo to skomplikowany proces, podczas którego analizuje się rynek, charakteryzuje ofertę, idee danej marki i ocenia skuteczność konkretnego rozwiązania. W skrócie można powiedzieć, że proces tworzenia logo wygląda następująco:
- Stworzenie briefu i wypełnienie go danymi przez klienta. Brief zawiera pytania o nazwę firmy, charakter usług, konkurencję, własne preferencje, grupę docelową.
- Tworzy się pierwsze koncepcje, zazwyczaj odręcznie i na papierze.
- Wybrany projekt zostaje stworzony w formie cyfrowej.
- Projekt przesyła się do klienta do zatwierdzenia.
- Nanosi się ewentualne poprawki.
- Konstruuje się księgę znaku, (jeżeli klient jej sobie życzy).
Jakie powinno być logo?
Logo powinno charakteryzować się kilkoma zasadniczymi cechami. Powinno być:
- W miarę proste
- Czytelne
- Oryginalne
- Atrakcyjne wizualnie
- Identyfikujące się z marką
- Łatwe do zapamiętania
Każdy klient ma też oczywiście swoje własne preferencje dotyczące stopnia skomplikowania logotypu, jego kolorystyki czy stylu. Wszystko to brane jest pod uwagę przez grafików i przetwarzane tak, żeby uzyskać jak najlepszy efekt.
Dlaczego warto mieć dobre logo?
Logo to niemalże lico firmy. To element, po którym klienci mogą poznać daną firmę, zapamiętać ją i wyrobić sobie o niej zdanie. Jego zadaniem jest identyfikacja, ale przez tę identyfikację można przejść o krok dalej, do sprzedawania. Dobre logo stawia firmę w pozytywnym świetle, przekazuje jej wartości, pozwala na odróżnianie się. Słowem jest niezbędne do tego, żeby firma mogła rosnąć w siłę.
Paul Rad powiedział kiedyś, że:
„Perfekcja projektowania logo, nie polega na tym, że nie można już nic dodać, ale na tym, że nie można już nic odjąć”.
Dlatego też dobry projekt to projekt prosty, a zarazem przyjemny w odbiorze i skuteczny.