Instagram – co się zmieniło i jakie są prognozy?

Do Instagrama przekonuje się coraz więcej użytkowników. Platforma się zmienia i zyskuje zauważalny potencjał sprzedażowy. Twórcy dostrzegają możliwości Instagrama i wprowadzają nowe funkcje. Co one dają i jakie są prognozy dla tej platformy społecznościowej?

W naszym kraju z Instagrama korzysta już 2,3 mln użytkowników. Najwięcej użytkowników to osoby w wieku 18-24 lat. Jest ich aż 42%. 30% stanowią użytkownicy w wieku 13-17 lat, a trzecia w kolejności grupa wiekowa to osoby w wieku 25-34 lat. Instagram trafia przede wszystkim do młodych i musi podążać za ich oczekiwaniami.

Zmiana algorytmu prezentowania treści

Do tej pory zdjęcia na Instagramie wyświetlane były na podstawie chronologii publikacji. Teraz będą wyświetlane na podstawie popularności i powiązania autora zdjęcia z użytkownikiem. Zmiany te podyktowane były tym, że wyświetlanie chronologiczne uniemożliwiało użytkownikom dotarcie do treści, które posiadały największą ilość polubień oraz do tych publikowanych przez osoby powiązane z użytkownikiem.

Cztery razy dłuższe filmy

Do tej pory na Instagramie można było publikować filmy trwające maksymalnie 15 sekund. Możliwość publikowania filmów od długości 60 sekund była dostępna tylko w formie płatnych kampanii. Ograniczenie to zostało zniesione i teraz każdy może opublikować minutowy filmik.           

Prognozy dla Instagrama

Widzimy wyraźnie, że Instagram zaczyna upodabniać się do Facebooka. Za jakiś czas doczekamy się prawdopodobnie możliwości promowania postów. Treści, które prezentowane są na Instagramie wybiórczo, mają zachęcać reklamodawców do uczestnictwa w płatnych kampaniach. Kampanie można tworzyć z poziomu Facebook Ads i nie trudno zauważyć, że Instagram zmierza do tego, żeby stać się dopełnieniem Facebooka.

Rosnące zainteresowanie Instagramem przekłada się też na dywersyfikacje działań social media. Firmy zakładają tam konta coraz chętniej i wykorzystują aspekt wizualny do tego, żeby kusić i bawić potencjalnych klientów. Można oczekiwać, że wraz z dalszym rozwojem Instagram zacznie oferować reklamodawcom coraz to nowe narzędzia promocyjne i bardzo skutecznie zmonetyzuje potencjał platformy.

7 thoughts on “Instagram – co się zmieniło i jakie są prognozy?

 • 12 maja 2016 at 12:53
  Permalink

  Myślę, że wiele osób nie dostrzega nadal potęgi Instagrama, ale marketerom i firmom za jakiś czas otworzą się oczy. Żyjemy teraz w świecie wizualnym i zdjęcie to potężna broń w walce o klientów. Zresztą przekonałem się o tym dokładnie na przykładzie kampanii, które sam realizuję.

  • 12 maja 2016 at 20:57
   Permalink

   Tu się zgodzę. Teraz ludzie więcej ogladają niż czytają. Lustrzankę ma każdy, ale nie każdy wie, jak dobrze ją wykorzystać.

 • 13 maja 2016 at 06:47
  Permalink

  Zuckerber wie co robi. Ja bym się wcale nie zdziwiła, jak by połączyli kiedyś fejsa i insta. Nie wiem jeszcze jak, ale takie coś miałoby potencjał. 😉

 • 14 maja 2016 at 07:05
  Permalink

  Facebook na pewno się zmieni i to nie jest wcale dziwne… Dziwne to by było, gdyby portal się nie rozwijał. Zresztą oni wiedzą, że trzeba coś zmieniać, żeby się ludziom nie przejadło. Jak dla mnie to te zmiany mogą dawać nawet dzisiaj.

 • 22 maja 2016 at 14:32
  Permalink

  Szczerze nienawidzę Instagrama. Nie rozumiem, co ludzie w tym widzą. Nie zmienia to jednak faktu, że co niektórzy potrafią się tam nieźle lansować.

Dodaj komentarz