DTP – jak przygotować materiały do druku offsetowego
Zanim przygotowane materiały trafią do druku, dobrze jest poddać je profesjonalnej ocenie. Można poprosić o to osobę, która zna się na tej tematyce lub też pracowników drukarni. Chodzi przede wszystkim o to, że poznać i zapamiętać zasady przygotowania materiałów do druku. Z pewnością nie należy wstydzić się poinformowania pracowników drukarni, że jesteś w tym temacie nowicjuszem. Wtedy zyskasz pewność, że specjaliści wnikliwiej przyjrzą się Twoim materiałom i wskażą ewentualne błędy.
Elementarz DTP
1. Każda praca powinna być przygotowana w kolorystyce CMYK lub Pantone, w zależności od tego, w jakiej przestrzeni kolorystycznej ma zostać później wydrukowana. Nie należy wysyłać do drukarni projektów przygotowanym w kolorystyce RGB.
2. Projekty z pewnością nie powinny być przygotowywane w programach takich jak Word czy PowerPoint. Każda praca powinna być przygotowana w profesjonalnych, dedykowanych programach graficznych, np. InDesign lub QuarkXPress.
3. Jeżeli w projekcie jest czarny tekst lub cienkie, czarne linie, to powinny być ustawione w projekcie a następnie drukowane z kolory czarnego (K=100%), a nie rozbarwione na CMYKa (cztery kolory druku). Jeżeli te elementy posiadałyby kolor rozbarwiony na CMYK, drukarnia miałaby problem ze „spasowaniem” kolorów, co odbiłoby się negatywnie na jakości.
4. Fonty (teksty) w materiałach przeznaczonych do druku powinny zostać zmienione na krzywe. Jeśli tego nie zrobimy istnieje ryzyko że dany tekst zostanie zastąpiony innym fontem w wyniku czego nasz tekst się „rozsypaniem” czyli nie będzie wyglądał tak jak sobie to zaplanowaliśmy.
5. Jeżeli w projekcie mają zostać umieszczone zdjęcia, to ich rozdzielczość powinna wynosić minimum 300 dpi przy rozmiarze 1:1. Mniejsza rozdzielczość mogłaby spowodować, że po wydrukowaniu obraz byłby nieostry. W przypadku monitora komputerowego wystarczającą ostrość uzyskujemy już na poziomie 72 dpi, ale w przypadku druku sprawa wygląda całkiem inaczej.
6. W sytuacji, gdy grafika ma dochodzić do krawędzi projektu, konieczne jest zrobienie minimum 2 mm spadu. Inaczej mówiąc grafika musi sięgać poza granicę cięcia o 2 mm z każdej strony.
7. Dokumenty wielostronicowe należy dostarczać w formie jednego pliku, np. PDF. Dzięki temu unikniemy błędów w kolejności stron.
8. Teksty w materiałach przeznaczonych do druku powinny być odsunięte od krawędzi cięcia o minimum 4 mm.
9. Trzeba też pamiętać o nadlewkach/zalewkach czyli nieznacznym powiększeniu obszaru danego koloru tak, aby zachodził na sąsiedni kolor. Stosuje się to po to, żeby na styku kolorów nie wychodziły białe przerwy przy złym spasowaniu kolorów.
Dzięki! Tego właśnie szukałem. Pozdrawiam.
Super! Konkrety. Bardzo dziękuję 🙂
Powiedzcie mi jak wygląda sprawa w przypadku składu e-booka? Na mój rozum zasady są te same tylko zamiast palety CMYK używa się RGB. Mam rację, czy się mylę?
Tak, dodatkowo nie musisz używać spadów.
Miałam się za to zabierać, teraz napewno będzie mi trochę łatwiej, dzięki.