DTP – jak przygotować materiały do druku offsetowego

Zanim przygotowane materiały trafią do druku, dobrze jest poddać je profesjonalnej ocenie. Można poprosić o to osobę, która zna się na tej tematyce lub też pracowników drukarni. Chodzi przede wszystkim o to, że poznać i zapamiętać zasady przygotowania materiałów do druku. Z pewnością nie należy wstydzić się poinformowania pracowników drukarni, że jesteś w tym temacie nowicjuszem. Wtedy zyskasz pewność, że specjaliści wnikliwiej przyjrzą się Twoim materiałom i wskażą ewentualne błędy.

Elementarz DTP

1. Każda praca powinna być przygotowana w kolorystyce CMYK lub Pantone, w zależności od tego, w jakiej przestrzeni kolorystycznej ma zostać później wydrukowana. Nie należy wysyłać do drukarni projektów przygotowanym w kolorystyce RGB.

2. Projekty z pewnością nie powinny być przygotowywane w programach takich jak Word czy PowerPoint. Każda praca powinna być przygotowana w profesjonalnych, dedykowanych programach graficznych, np. InDesign lub QuarkXPress.

3. Jeżeli w projekcie jest czarny tekst lub cienkie, czarne linie, to powinny być ustawione w projekcie a następnie drukowane z kolory czarnego (K=100%), a nie rozbarwione na CMYKa (cztery kolory druku). Jeżeli te elementy posiadałyby kolor rozbarwiony na CMYK, drukarnia miałaby problem ze „spasowaniem” kolorów, co odbiłoby się negatywnie na jakości.

4. Fonty (teksty)  w materiałach przeznaczonych do druku powinny zostać zmienione na krzywe. Jeśli tego nie zrobimy istnieje ryzyko że dany tekst zostanie zastąpiony innym fontem w wyniku czego nasz tekst się „rozsypaniem” czyli nie będzie wyglądał tak jak sobie to zaplanowaliśmy.

5. Jeżeli w projekcie mają zostać umieszczone zdjęcia, to ich rozdzielczość powinna wynosić minimum 300 dpi przy rozmiarze 1:1. Mniejsza rozdzielczość mogłaby spowodować, że po wydrukowaniu obraz byłby nieostry. W przypadku monitora komputerowego wystarczającą ostrość uzyskujemy już na poziomie 72 dpi, ale w przypadku druku sprawa wygląda całkiem inaczej.

6. W sytuacji, gdy grafika ma dochodzić do krawędzi projektu, konieczne jest zrobienie minimum 2 mm spadu. Inaczej mówiąc grafika musi sięgać poza granicę cięcia o 2 mm z każdej strony.

7. Dokumenty wielostronicowe należy dostarczać w formie jednego pliku, np. PDF. Dzięki temu unikniemy błędów w kolejności stron.

8. Teksty w materiałach przeznaczonych do druku powinny być odsunięte od krawędzi cięcia o minimum 4 mm.

9. Trzeba też pamiętać o nadlewkach/zalewkach czyli  nieznacznym powiększeniu obszaru danego koloru tak, aby zachodził na sąsiedni kolor. Stosuje się to po to, żeby na styku kolorów nie wychodziły białe przerwy przy złym spasowaniu kolorów.

 

5 thoughts on “DTP – jak przygotować materiały do druku offsetowego

Dodaj komentarz