Druk cyfrowy – czym jest? Zalety i wady druku cyfrowego

Druk cyfrowy jest bardzo popularny. Można powiedzieć wręcz, że obecnie z zastosowaniem metody cyfrowej powstaje większość materiałów reklamowych. W poniższym artykule dowiesz się, w jaki sposób drukuje się cyfrowo oraz jakie są wady i zalety tego rozwiązania.

Co to jest druk cyfrowy?

Metoda druku cyfrowego nie wymaga przygotowania formy drukarskiej, gdyż wszystkie dane przenoszone są na papier z wykorzystaniem danych komputerowych. Druk cyfrowy jest metodą druku płaskiego, którego stosuje się w wydrukach o niskich nakładach.

Zalety druku cyfrowego

Cyfrowe drukowanie jest dość tanie, jeżeli nakład jest niewielki. Koszty zostają okrojone szczególnie ze względu na to, że nie trzeba przygotowywać formy drukarskiej. Ten rodzaj druku jest ceniony przede wszystkim ze względu na to, że sam wydruk można w każdym momencie personalizować. Ważna zaletą druku cyfrowego jest również krótki czas realizacji, wydruki można czasami uzyskać dosłownie od ręki. Druk może odbywać się na różnych rodzajach papieru oraz w różnym formacie. Drukarnie cyfrowe zazwyczaj dysponują rożnymi urządzeniami, które umozliwiaja wydruko w formacie A3 jak również ploterami na których możemy drukować plakaty.

Materiały do druku przygotowuje się szybko, a i same wydruki można czasami przygotować dosłownie od ręki. Dzieje się tak dlatego, że drukowanie cyfrowe samo w sobie jest bardzo szybkie. Drukować można w kolorystyce CMYK i na różnych rodzajach papieru.

Wady druku cyfrowego

Do wad drukowania cyfrowego należy zaliczyć przede wszystkim fakt, iż jakość druku cyfrowego jest nieco gorsza od jakości druku offsetowego. Bardzo trudno jest uzyskać dobrej jakości aplę, czyli dużą powierzchnię zadrukowaną danym kolorem (np. tło). Kolejnym ograniczeniem jest kolorystyka. Cyfrowo możemy drukować tylko na czarno-biało lub w kolorystyce CMYK. Nie mo mozliwosci druku w kolorystyce Pantone.  Ostatnią wadą jest jeszcze fakt, iż metoda ta nie jest opłacalna przy dużych nakładach.

Druk cyfrowy polecany jest przede wszystkim do małych nakładów materiałów reklamowych, ulotek, plakatów, ogłoszeń i tym podobnych. Zastosowanie ma głównie w reklamie i biznesie, rzadziej w przypadku większych objętościowo materiałów. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że wydruk można zmieniać w dowolny sposób i modyfikacje te nie zajmują zbyt wiele czasu.

Dodaj komentarz